NEWSY, POPULARNE

Mniej znane fakty z życia Steve’a Jobs’a

>Mateusz Krawczyk Mateusz Krawczyk
26 czerwca, 2017

Steve Jobs w swojej biografii opowiedział o wielu interesujących faktach ze swojego życia, natomiast po latach docierają do nas kolejne, mniej znane i o nich w tym artykule.

Nie skończył studiów

Jest to chyba najbardziej znany z mniej znanych faktów z życia Jobsa, a mianowice nie skończył studiów i w 2005 roku  w przemiówieniu na uniwersytecie w Stanfordzie mówił tak:

„Po sześciu miesiącach nauki nie widziałem w tym żadnej wartości. Nie miałem pojęcia, co chciałbym robić w życiu i nie wyobrażałem sobie jak college miałby mi pomóc w dokonaniu wyboru. Co więcej, wydawałem prawie całe pieniądze moich rodziców, na które ciężko pracowali całe życie. Postanowiłem więc porzucić szkołę i wierzyłem, że wszystko dobrze się ułoży. Ta decyzja była dość przerażająca, ale gdy spojrzę wstecz – okazała się jedną z najlepszych w moim życiu.”

Dom Steve’a był bez mebli

Ciężko to sobie wyobrazić, ale jak sam mówił: „Wszystko, czego potrzebowałem to filiżanka herbaty, światło i sprzęt grający. I właśnie to miałem”.

 Steve Jobs był adopotowany

Jego biologiczny ojciec był Syryjczykiem i nazywał się Abdulfattah Jandali.

Zarabiał jednego dolara od 1998 roku

Od 1998 roku Jobs zarabiał  w Apple jednego dolara i warto dodać, że oczywiście na własne życzenie. Nie oznacza to jednak, iż byly CEO Apple biedowal – był on właścicielem około 5,5 miliona akcji firmy, wartych w tamtym czasie ponad 2 miliardy dolarów.

Odrzutowiec Jobs’a

W 2000 roku zarząd Apple postanowił sprawić Jobsowi niecodzienny prezent. Wart 90 milionów dolarów odrzutowiec Gulfstream V umożliwił szefowi Apple szybkie i komfortowe podróżowanie. Samolot był wyrazem uznania dla Jobsa, który w ciągu 2,5 roku od powrotu do firmy, postawił ją na nogi.

Milioner dzięki Apple, miliarder dzięki Pixarowi

Był już milionerem, ale miliarderem Jobs został po wyrzuceniu z Apple. W roku 1986 kupił oddział filmów animowanych od LucasFilm i założył Pixar. Na debiucie giełdowym studia, z którego wyszły takie szlagiery, jak Toy Story, Jobs w roku 1995 zarobił swój pierwszy miliard – na dwa lata przed powrotem do Apple.

Jobs nazwał komputer imieniem swojej córki

Nazwą projektu wybraną dla tego komputera w roku 1980 Jobs zachwiał swoim wizerunkiem twardego gracza. Lisa to imię jego urodzonej w roku 1978 córki, której ojcostwa przez lata  Jobs się wypierał. Dział marketingu próbował bronić swego szefa i uporczywie twierdził ze jest to skrót od Local Integrated Software Architecture, natomiast po przetłumaczenie ta nazwa jest pozbawiona sensu – więc argumentacja była skazana na klęske – klęske podobnej do tej jaką odniósł sam Komputer. Ostatnie 3000 egzemplarzy w roku 1989 trafiło na śmietnisko – bo nie było osób zainteresowanych ich zakupem

Garderdoba Steve’a Jobs’a

Pewnie wielu z Was kojarzy go ubranego w czarny golf –  i to calkiem dobre wyobrazenie, bo na prezentacjach był tak ubrany, natomiast na codzień przechadzał się w innych ubraniach, aczkolwiek jego garderoba nie była zbyt rozległa, bo jak sam przyznawał – nie chciał tracić czasu codziennie rano na wybieranie stroju. A wracając do tych slynnych golfów -zostały one zaprojektowane przez projektanta mody Isseya Miyake, który miał Jobsowi przekazać ich dożywotni zapas.

Ekstremalny test iPoda

Kiedy nastapił moment testowania pierwszych protoptypów iPodów – Jobs chcąc udowodnić, że sprzęt ten może być jeszcze mniejszy – wrzucił go do akwarium po czym dodał, iż są bąbelki z powietrzem co oznacza, że jest jeszcze wolne, niezagospodarowane miejsce w środku z czego oczywiście nie był zadowolony.

Apartament Bono

W 2003 roku Jobs sprzedał swoj apartament na Manhattanie – przedstawicielowi U2, Bono.

Pierwsza praca Steve’a

W wieku 13 lat, dostał wakacyjną prace w HjuletPackard po tym jak zadzownił do tej fim z prośbą o użyczenie części do elektronicznego projektu.

Apple I

W 2014 roku za astronomiczną cenę – 905000 dolarów, został sprzedany unikatowy komputer Apple 1, który został zbuodwany przez samegoo Steve’a Jobs’a w 1976 roku.

Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.